Healthcare Professionals

      Önemli Duyuru ! Lütfen Dikkatlice Okuyunuz

 

Tüm Dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgını sebebi ile

AATB - EATB Doku bankalarının

 • Uygulamış oldukları COVİD-19 Testlerin Güvenirliği
 • COVİD-19 Test üreticilerinin, kendileri tarafından yayınladıkları Testlerin Güvenirlik COVİD-19 Uyarıları, FDA onaylı olmasına rağmen COVİD-19 test sonuçlarının gerçeği yansıtmayacağı UYARI yazıları (testlerin üzerinde, Kullanım kılavuzlarında ve yayınlarında )
 • Covid-19 Hakkında Dokular üzerinde henüz kanıtsanmamış etkileri
 • Embalmed/ Fiksasyon Yöntemlerinin COVİD-19 Virüsün tamamen ortadan kaldırdığını gösteren klinik deneyimlerin olmaması
 • Bağışcıların Covid-19 sebebi ile değil ölüm belgelerinde solunum yetmezliği organ yetmezliği gibi kararlala bağladığının yoğun görülmesi, dünyadaki örnekleri ile
 • Fresh Frozen Dokuların COVİD-19 Risk taşıması muhtemel veriler,
 • ÖĞRENCILERIN VE SAĞLIK ÇALIŞANLARININ GÜVENLIKLERI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK
 • 9 yılı aşkın ithalat deneyimlerimiz  den yola çıkarak Suistimal edilebilecek Çok fazla unsuru taşıdığına karar verdik

2021 yılı Nisan > Mayıs tarihine kadar Tüm Doku Transfer Taleplerini Askıya ALDIK

 

 

Üniversiteler, ve Öğretim Görevlileri ;

Doku Bankaları ile Direk irtibata geçebilir emin olmanız halinde mağdur kalmamanız açısında  kurum olarak direk transfer talebinde bulunabilirsiniz

AATB akredite doku bankalarına L i n k e tıklayarak listesine ulaşabilirsiniz.

Tüm Doku Bankalarının Müşteri Hizmetleri Sizlere Eğitim Kurumu Olduğunuzu Eğitimci Olduğunu belirtmeniz Halinde Tüm Sorularınızı cevaplayacaktır.

 

AATB  Akredite Doku Bankası listesi

 

Tüm Doku bankalarından Üniversiteler, ve Öğretim Görevlileri Direk Talepte bulunabilir. (Bazı Doku bankalarının Türkiye de yetkili kıldıkları dağıtıcıları olabilir, Tarafımız dağıtım yetkisinde bulunan Doku bankalarına talepleri direk karşılası konusunda onay verdiğimizi bizlere yönlendirme yapmamasını bildirmiş bulunmaktayız )

 

Daha fazla bilgi için   !!

 

0216 804 83 83

 

Müşteri Hizmetleri servisimizden bilgi alabilirsiniz

Konusunda profesyonel danışmanlarımız sizlere yardımcı olacaktır.

KiMLER NON-TRANSPLANT ANATOMICAL MATERIAL (NAM) HUMAN TISSUE CADAVER DOKU

TALEP EDEBiILiR ?

 

Üniversiteler ve Öğretim Görevlileri Kendi Yetkileri ile  Non-Transplant Anatomical Material (NAM)  Talep Edebilir Transfer ve İthalat yapabilir.

 • Gümrük müşavirinize Yetki vermeniz yeterli olacaktır.
 • Doku Bankaları Türkiye Gümrük sahasına kadar olan sevkıyati zaten planlayacaktır.
 • Gümrük müşaviriniz Gümrük işlemlerini tamamlar ve Lokasyonunuza olan iç sevkiyat sağlayacaktır.
 • Kurumumuzun Anlaşmalı olduğu ,  Etik Gümrük Müşavirliği Ltd Şti .Konusunda yeterli Belge, deneyim, ve donanıma sahiptir. istediğiniz takdirde hizmet sağlayabilir.
 • Havalimanlarının anlaşmalı olduğu sağuk hava taşıyıcılı donanıma sahip araçları vardır.
 • Seçenek olarak Üniversite Kendi Ambulansını kullanabilir. Fatura ve Konşimento Sizin adınıza olacağı için sorun olmayacaktır.
 • Türkiye de Şehirler Arası Transfer Sağlayan Ambulans servisleri Transfer Konusunda Deneyimlidir.
 • Kurumumuzun Anlaşmalı olduğu , REFERANS / DOLUNAY Ambulans Konusunda yeterli Belge, deneyim, ve donanıma sahiptir. istediğiniz takdirde hizmet sağlayabilir.

 

Non-Transplant Anatomical Material (NAM) İthalat yapılmasında veya Kadavra için yayınlanmış  yetkilendirilmesine dair usul ve esaslar Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş   yayın, mevzuat, duyuru, veya Yetkilendirilmiş  Kurum kuruluş kişi henüz yoktur.

 Tıp eğitimi için gerekli olan kadavranın "  Kanun maddesinden anlaşılacağı üzere Eğitim Amacı Güden Kurumlar ve kuruluşlar  Üniversiteler ve Sağlık Profesyonelleri temin yöntemleri ( ihale, Doğrudan Temin, veya BAP projesi ) ile Aracı kurumum/kuruluş  veya  kişiyi yetkili kılar, Bu Kurum/kuruluş veya kişiler Sizin adınıza doku bankalarına talepte bulunur. Temin sürecini Yönetir bu işlemleri tamamen sizin adınıza, ve talepleriniz doğrultusunda yapar, daha geniş bir bakış açısı edinmek isterseniz

AATB  Akredite Doku Bankası listesinden  Doku bankalarının Müşteri Hizmetleri ile görüşebilirsiniz. Tüm sorularınızın kesin cevaplarına ulaşacaksınız. Dilerseniz Aracı Kulanmadan Doku talep Formunu Doldurabilir Fiyatlandırma isteyebilir Süreci Üniversite veya Doktor Kendinizde Yürütebilirsiniz.

 

" (Nam) HUMAN TISSUE" DOKU TALEP IÇIN IZIN GEREKLI MIDIR. ?  HAYIR

 

Kanun da yapılan düzenlemede "kadavra veya kadavra parçası temini ile yurt dışından kadavra temin edecek kişi veya kuruluşların yetkilendirilmesine dair usul ve esaslar Sağlık Bakanlığınca belirlenir" Cümlesine atıfla NAM Doku ithalatı için herhangi bir izin Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş  yayın veya mevzuat duyuru henüz YOKTUR.   ithalat için yetkilendirmiş Türkiye Cumhuriyeti Bakanlıkları tarafından yetki verilmiş bir kurum veya kuruluş henüz YOKTUR.

 

Aşağıdaki Kanundan da anlaşılacağı üzere" Tıp eğitimi için gerekli olan kadavranın "  " yurt dışından temin edilebilir."  cümlesinden yola Çıkarak Temin edilir.

"Kadavra veya kadavra parçası temini ile yurt dışından kadavra temin edecek kişi veya kuruluşların yetkilendirilmesine dair usul ve esaslar Sağlık Bakanlığınca belirlenir Henüz yayın, mevzuat, duyuru, veya Yetkilendirilmiş  yoktur

 

2238 sayılı kanuna 2 Ocak 2014 tarihinde metine göre  “Tıp eğitimi için gerekli olan kadavranın yurt içinden yeteri kadar temin edilememesi halinde, kadavra veya kadavra parçası, soykırım ve insanlığa karşı işlenmiş suçlar yoluyla ölmüş kimselerden temin edilmemiş olması kaydı ile yurt dışından temin edilebilir. Kadavra veya kadavra parçası temini ile yurt dışından kadavra temin edecek kişi veya kuruluşların yetkilendirilmesine dair usul ve esaslar Sağlık Bakanlığınca belirlenir” biçiminde bir ek madde eklenmiştir.

 

KADAVRA KULLANIM SÜRESİ NEDİR ?

AATB standartlarını gözeterek bir  doku talebinde bulunmuş iseniz kullanım süresi AATB standarlarında belirtilmiştir. Doku bağış formunda da belirtiliyor çoğu zaman

 

KADAVRA KULLANIM SONRA BERTARAF NASIL YAPILIR ?

AATB standartlarını gözeterek bir  doku talebinde bulunmuş iseniz BerTaraf Yöntemi ve Şekli AATB standarlarında belirtilmiştir bertaraf seçeneklerinden biri olmalıdır.

)AATB NAM Tissue bertaraf MAddelerini inceleyiniz)

 

KADAVRA SAKLAMA KOŞULLARI NEDİR ?

Embalmed Bir Doku talep etmiş iseniz farklı

Fresh Frozen Bir Doku talep etmiş iseniz farklı seçenekleri vardır. Doku bankasından Tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.

 

KADAVRA KURS DÜZENLEMEK İSTİYORUM, NE YAPMALIYIM ?

Eğitim Kurumu veya Sağlık Professional iseniz Sağlık Bakanlığı REklam tanıtım yönetmeliği maddelerinde belirtilen şartlara haiz kalmak kaydı ile KURS larınızı düzenleyebilirsiniz

 

KADAVRA TEMİN ETMEK İSTİYORUM NELERE DİKKAT ETMELİYİM ?

 • Donor Doku Bağış Formunu kesinlikle talep Ediniz .
 • Doku bankasının verdiği Doku kullanım şartlarını; AATB standarları ve Donorün Bağış Formunda belirttiği şartları sağlayıp sağlamadığını mutlaka kontrol ediniz.
 • Donor Bağış Formunda Yurt Dışında Kullanmına izin vermiş mi ?
 • Donor Bağış Formunda Hangi Amaçla Kullanılcağını belirtmiş mi ?
 • Donor Bağış Formunda Kendisi veya yakını Kullanımı sonrası özel talebi varmı bertaraf veya geri dönmesini istemiş mi ?
 • Doku Bankası AATB Standartlarının dışında register olmadığı bir uygulama yöntemi varmı ?
 • Doku Bankasından Gönderilen doku Bizzat tarafınıza kullanımı için mi gönderilmiş mi > Kurumunuz adına olmalı Doku bankası bunu özelikle belirtmeli Doku bankası bunu evraklandırmalı Yurt Dışı Doku Bankası Bağış Formunda esaslar dahilinde yapmalı
 • Doku kullanımı esnasında Dikkat etmeniz gereken Kullanım esasları şartları varmı var ise bunları sizin imzalanız gerekir. bizzat doku bankası ile
 • Dokular üzerinde Sadece Eğitim Amaçlı kullanımı yasaldır. Marka ve ürünlerin Tanıtımı amaçlı yapılacak araştırmalar YASAL kapsamda değildir. Reklam Tanıtım Yönetmeliği ve Etik Kurul Onayı almanız gerekir ki . YASAL olarak eğitim Öğrencileri eğitimini yapabilesiniz.
 • Kurs için Doku talep ettiğinizde veya bir kurs düzenlemek istediğinizde Sağlık Bakanlığından ilgili mevzuat kapsamında izin almalısınız.

 

KADAVRA İLE BERABER BİZE HANGİ BELGELER SAĞLANIR ?

 

AA

Medikal Kullanım Sertifikası

Serolojik Test Raporları

Donör Özet Rapor

Bertaraf ve Yetkilendirme

Fiksasyon Raporu

 

 

KADAVRA Talebinde Doku Bankasından istediğim Özelikleri (Yaş, Boy, kilo, vs..) isteyebilir miyim ?

EVET ( İsteğiniz özeliği testi, Fiksasyon yöntemini seçebilirsiniz  )

 

 

Üniversiteler Eğitim amaçlı Kullanacakları için Gümrük Muafiyetlerin den yararlanabilir.

KAR ve Ticari amacı gütmedikleri için Eğitim Amaçlı Kullanacakları

için KDV ve Vergisel Muafiyet Alabilir. (Ticaret Bakanlığından Bilgi Alınız.)